امروز: یکشنبه, ۴ آبان ۱۳۹۹ / قبل از ظهر / | برابر با: الأحد 9 ربيع أول 1442 | 2020-10-25
کد خبر: 6063 |
تاریخ انتشار : ۰۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۵ | ارسال توسط : |
2 بازدید
۰
| می پسندم
ارسال به دوستان
پ

نمکی گفت: ممکن است پاییز سختی در پیش داشته و شاهد همزمانی کرونا و آنفلوآنزا باشیم.

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دیدار محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش که برای تبریک روز پزشک به وزیر بهداشت و مدافعان سلامت به ستاد وزارت بهداشت رفته بود، اظهار کرد: همواره اعتقاد داشته ام که آموزش و پرورش، پایه گذار توسعه ملی است و اگر بخواهیم ببینیم کشوری به سمت توسعه یافتگی حرکت می‌کند یا خیر، نباید اتوبان ها، کارخانه‌ها و چاه‌های نفت آن را ببینیم بلکه باید ببینیم در مدارس آن چه کسانی روی نیمکت‌ها نشسته اند و در آن کشور چقدر دانش آموزان روح جستجوگر دارند و چقدر معلمان آمادگی پاسخگویی به این روح جستجوگر را کسب کرده اند.
او افزود: قطعا توسعه ملی محقق نخواهد شد مگر با تربیت انسان توسعه یافته و این انسان توسعه یافته به جز در دوران تولد که اذان در گوش نوزادان گفته می‌شود، از اولین روز‌های مدرسه شکل می‌گیرد و مدرسه اولین ایستگاه جمعی است که کودک در آن محیط، خیلی چیز‌ها را فرا می‌گیرد.
وزیر بهداشت یادآوری کرد: در سازمان برنامه و بودجه معتقد بودم که اگر بخواهیم در توسعه ملی، تحول ایجاد کنیم باید در مدارس سرمایه گذاری کنیم، قوی‌ترین معلمان را برای آموزش دوران ابتدایی انتخاب کنیم، بهترین حقوق را به آن‌ها بدهیم که دغدغه خاطر نداشته باشند تا بهترین انسان‌ها برای توسعه آینده کشور تربیت شوند.
 نمکی اضافه کرد: خیلی از موارد زندگی را باید از روز‌های اول مدرسه به انسان‌ها آموخت. معتقدم خیلی وقت‌ها فقط حافظه دانش آموزان را پر می‌کنیم و در آموزش و جامعه محور تربیت کردن، نقصان‌هایی داریم. در خیلی از کشور‌های دنیا، روز اول کودکان را برای آموزش ترافیک به خیابان ها و برای احترام به حقوق شهروندی و آشنایی با دموکراسی به مجلس می‌برند.
او تاکید کرد: مدرسه بهترین کانون برای نظام سلامت است که بتواند تحول در بُعد توسعه نظام سلامت را از آنجا آغاز کند و امروز با توجه به فرزند سالاری در خانواده ها، یک دانش آموزان می‌تواند در نظام سلامت، یک پیام آور سلامت باشد، چون امروزه دیگر کودکان و دانش آموزان، رستوران‌ها را انتخاب و نظام تغذیه خانواده را ساماندهی می‌کنند.
وزیر بهداشت ضمن تقدیر از همراهی وزیر آموزش و پرورش در مبارزه با کرونا از روز‌های نخست اپیدمی این ویروس در کشور، گفت: در رعایت دستورالعمل ها، باید‌ها و نباید‌هایی که باید اجرا می‌شد، وزیر آموزش و پرورش، همواره پیشگام بود و بار‌ها گفت که همه فضاها، معلمان و ظرفیت‌های این وزارتخانه در خدمت مدیریت کرونا است.
 نمکی تاکید کرد: زحمتی که همکاران ما در وزارت آموزش و پرورش برای ایجاد و تقویت زیرساخت فضای مجازی برای آموزش به دانش آموزان کشیدند، قوت قلب زیادی به ما داد که هم می‌توانیم از اینکه دانش آموزان از تحصیل دور می‌مانند، نهراسیم و هم اینکه نگران نباشیم که دچار مشکلات ناشی از بیماری می‌شوند. روز‌های اول اگر می‌گفتند که کودکان کمتر به این ویروس مبتلا می‌شوند، اما امروز شواهد محکمی داریم که با تغییر رفتار ویروس، کودکان را هم ممکن است گرفتار کند.

بیشتربخوانید

آماده سازی زیرساخت های مورد نیاز پزشکی در مناطق کمتر برخوردار

او تصریح کرد: ممکن است پاییز سختی در پیش داشته باشیم که شاید شاهد همزمانی کرونا و آنفلوآنزا باشیم و وجود زیرساخت قوی استفاده از فضای مجازی برای آموزش، به ما خیلی جسارت و قدرت تصمیم گیری می‌دهد تا هم آموزش و پرورش را دایر نگه داریم و هم برای پیشگیری از بیماری، تلاش کنیم.
وزیر بهداشت بیان کرد: طرح‌هایی را در وزارت بهداشت برای مدارس آغاز کرده ایم که از نمونه‌های آن، مدارس عاری از پوسیدگی دندان است و برای اولین بار آن را در اردیبهشت سال گذشته در نمین اردبیل به عنوان پایلوت آغاز کردیم. نیت ما این بود که دندان‌های یک میلیون و ۲۰۰ هزار دانش آموز پایه ششم ابتدایی را عاری از پوسیدگی کنیم و راه را ادامه دادیم که با تعطیلات مدارس روبرو شد. امیدواریم که شاهد استمرار این طرح با کمک وزارت آموزش و پرورش باشیم.
 نمکی با بیان اینکه طرح نماد یا نظام مراقبت‌های اجتماعی دانش آموزی یکی از طرح‌های مهم برای دانش آموزان است، افزود: این طرح یکی از زیباترین طرح‌هایی بود که در دولت تدبیر و امید به عنوان یک اقدام بین بخشی اجرا شد و خوشبختانه استمرار پیدا کرد و در قالب آن، بهداشت روان دانش آموزان در مدرسه و هم عوامل خطر تهدید کننده سلامت آن‌ها مانند تغذیه و چاقی را می‌توان پایش و مراقبت کرد.
او گفت: امروز نگران شیوه زندگی دانش آموزان در مدارس هستیم. معتقدیم که پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر را باید از مدارس آغاز کنیم نه زمانی که آن‌ها در سنین نوجوانی و جوانی مبتلا شدند. در مدرسه می‌توانیم تغذیه مناسب و ورزش منظم را به دانش آموزان بیاموزیم و آن را جزو لاینفکی از زندگی شان کنیم.
وزیر بهداشت اضافه کرد: امروز مشخص شده کودکان و نوجوانانی که دچار کووید ۱۹ می‌شوند و عامل خطری مانند چاقی دارند حداقل تا ۱۰ برابر خطر مرگ و میر بالاتری دارند و اگر این مورد را با برنامه‌ای مدون و منظم پیش ببریم قطعا به کاهش آسیب‌های ناشی از کووید ۱۹ در گروه دانش آموزان، کمک کرده ایم.
 نمکی یادآوری کرد: قطعا در مورد بازگشایی مدارس در کنار وزارت آموزش و پرورش هستیم و ممکن است خانواده‌ها اضطراب داشته باشند. تک تک دانش آموزان، فرزندان و نوه‌های ما هستند و تلاش می‌کنیم تا هیچ کدام از آن‌ها دچار مشکلات خاصی نشوند، اما سازمان جهانی بهداشت اخیرا اشاره کرده که کشورها، افزایش بزهکاری‌های اجتماعی و مشکلات ناشی از عدم زیستن دانش آموزان در مدرسه در کنار همدیگر، انزوا و مشکلات زندگی مدرن، عدم تحرک کافی و بهداشت روان را باید در دوران کرونا مدیریت کنند.
نیرو‌های بهداشتی باید چند ظرفیتی تربیت شوند
او افزود: اگر بتوانیم با آمیزه‌ای از آموزش‌های مجازی و حضوری و اطمینان بخشی به خانواده‌ها برای اینکه فرزندان شان در معرض آسیب نیستند، کار را دنبال کنیم اختلالی در سیستم آموزشی پیش نمی‌آید همانگونه که در کنکور اثبات کردیم بهترین و سالم‌ترین لحظاتی که داوطلبان گذرانده اند، لحظاتی بود که آن‌ها در جلسه کنکور حضور داشتند، اما اگر تغییراتی حاصل شد با وزارت آموزش و پرورش بررسی خواهیم کرد.
وزیر بهداشت گفت: به نظر می‌رسد بهتر است بجای اینکه در دانشگاه‌ها ظرفیتی را ایجاد کنیم که مراقبین بهداشت مدارس را تربیت کنیم، بهتر است از ظرفیت کارشناسان بهداشت عمومی بیشتر استفاده کنیم. از سه دهه پیش که در وزارت بهداشت مسئولیت داشتم، اعتقاد داشتم که نیرو‌های بهداشتی باید چند ظرفیتی تربیت شوند و نباید فقط برای بهداشت کودک یا مدرسه تربیت شوند بلکه باید چند وجهی فعالیت کنند.
نمکی تاکید کرد: بهداشت یک پدیده بهم پیوسته است و نمی‌توان بهداشت مدرسه را از بهداشت بارداری و بهداشت مدرسه و بارداری را از بهداشت خانواده تفکیک کرد. اگر کارشناسان عمومی را با طی دوره‌های آموزشی کوتاه مدت برای موفقیت بیشتر در مدارس را تربیت کنیم، دستاورد‌های بهتری خواهیم داشت.
انتهای پیام/

منبع خبر ( ) است و مجله خبری دانشجویی چمران  در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد خبر را به شماره 09169161062  پیامک بفرمایید.
لینک کوتاه خبر:

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر،تکرار نظر دیگران،توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی ، افترا و توهین به مسٔولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید

عناوین روزنامه ها

Scroll to Top