امروز: دوشنبه, ۵ آبان ۱۳۹۹ / قبل از ظهر / | برابر با: الإثنين 10 ربيع أول 1442 | 2020-10-26
کد خبر: 5697 |
تاریخ انتشار : ۰۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۹ | ارسال توسط : |
1 بازدید
۰
| می پسندم
ارسال به دوستان
پ

رئیس سازمان غذاودارو گفت: با برنامه‌ریزی‌های موجود، ۹۷ درصد داروی مورد نیاز کشور در داخل تولید می‌شود.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، محمد رضا شانه‌ساز، رئیس سازمان غذا و دارو روز چهارشنبه در نشست خبری که به مناسبت روز داروساز به صورت آنلاین از وزارت بهداشت برگزار شد، گفت: امروز (چهارشنبه) ۵ شهریور زادروز محمد زکریای رازی روز داروسازی نامگذاری شده است خدمات داروسازان را هم در بخش خدمت و داروخانه‌ها و هم در صنعت داروسازی شاهد هستیم. حتی در ایام تعطیل نوروز همکاران داروساز سر کار بودند و خدمات لازم را قطع نکردند و در این ایام با اینکه هنوز داروی قطعی برای درمان کرونا در دنیا معرفی نشده است، اما هر دارویی که برای درمان این بیماری موثر بوده در فاصله کوتاهی در کشور تولید شده است و حتی مواد اولیه آن‌ها نیز در کشور تولید شده است.
او ادامه داد: در کشور ما با تلاش های انجام شده در سال های بعد از انقلاب ۹۷ درصد داروی مورد نیاز کشور در گروه های مختلف تولید می‌شود. بسیاری از اقلام با تکنولوژی بالا را از رادیوداروها گرفته تا نانوداروها و داروهای بایوتکنولوژی در کشور تولید می‌کنیم.
رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه شرکت‌های دانش بنیان زیادی در کشور در حوزه داروسازی فعالیت می‌کنند، افزود: مدعی هستیم هر داروی جدیدی که در دنیا معرفی شود داروسازان کشور می‌توانند طی دو سال آن را تولید کنند.
او اظهار کرد: اینکه همیشه گفته می‌شود ۹۷ درصد دارو‌های مورد نیاز در کشور تولید می‌شود و سه درصد تولید نمی‌شود به این دلیل است که سه درصد امروز با سه درصد چند سال پیش فرق می‌کنند و این سه درصدی‌ها همیشه دارو‌های جدیدی هستند که وارد فهرست دارویی کشور شده اند و برای تولید آن‌ها نیازمند زمان هستیم.
شانه ساز بیان کرد: خیلی از دارو‌هایی که در ۵ سال گذشته وارد می‌کردیم هم اکنون به تولید خودمان تبدیل شده و در مواردی اقدام به صادرات این دارو‌ها می‌کنیم. متوسط سن جوانان ما که در شرکت‌های دانش بنیان تولید دارو فعالیت می‌کنند زیر ۳۵ است که نوید یک نسل رو به رشد و آینده دار در حوزه دارو سازی را می‌دهد.
او در ادامه تاکید کرد: در سال‌های بعد از انقلاب از پنج دانشکده داروسازی امروز به ۲۵ دانشکده داروسازی رسیده ایم، تعداد مقالات حوزه داروسازی ایران نیز نقش پررنگی در مجلات علمی دنیا دارد. حدود ۶۵ درصد مواد اولیه دارویی را در داخل کشور تولید می‌کنیم و بیش از هزار قلم داروی گیاهی در داخل کشور تولید می‌شود که نوید آینده‌ای بهتر در زمینه انتقال و فروش دانش فنی و صادرات دارو است. در هفته آینده دو کارخانه جدید دارو سازی افتتاح خواهد شد.

بیشتر بخوانید

ابتلای مجدد ۱۴ درصد مبتلایان به کرونا/ ۹۸ درصد بهبودیافتگان پلاسما اهدا نکرده اند

زمان توزیع واکسن آنفلوانزا در کشور
شانه ساز درباره زمان توزیع و قیمت واکسن آنفلوانزا در کشور، گفت: سال گذشته میزان واردات واکسن آنفلوانزا کمتر از دو میلیون دوز بود که امسال به ۱۱ تا ۱۲ میلیون دوز افزایش خواهیم داد. همچنین سال گذشته برای بیماران خاص ۲۵۰ دوز واکسن وارد کردیم و امسال ۲ میلیون و ۵۰۰ دوز واکسن آنفلوانزا وارد می‌کنیم، این افراد معمولا مبلغی را پرداخت نمی‌کنند.
هیچ ثبت نامی برای واکسن آنفلوانزا نیاز نیست
او با بیان اینکه هیچ ثبت نامی برای واکسن آنفلوانزا نیاز نیست و افراد با توصیه پزشک واکسن استفاده خواهند کرد، ادامه داد: امسال حتما با مشکل کمتری در زمینه ویروس آنفلوانزا مواجه خواهیم بود؛ زیرا مردم دستورالعمل‌های بهداشتی را به خوبی رعایت می‌کنند. ۱۰ برابر سال قبل برای بیماران خاص و ۶ برابر برای مردم عادی واکسن آنفلوانزا وارد خواهیم کرد. واکسن‌ها از منابع معتبر و متعدد تامین می‌شوند که عمدتا توسط کارشناسان بازید صورت گرفته و دقت نظر درباره کیفیت آن‌ها انجام شده است.
شانه ساز اظهار کرد: اینکه برخی فکر می‌کنند واکسن آنفلوانزا تزریق کنند کرونا نمی‌گیرند اشتباه است و این دو بیماری هیچ ارتباطی به هم ندارند. 
رئیس سازمان غذا و دارو درباره تامین واکسن مننژیت نیز گفت: ۳۱ مرداد اولین محموله واکسن منیژیت وارد کشور شد و تا ۱۵ شهریور آخرین محموله وارد خواهد شد. نسخه الکترونیکی وقتی معنا پیدا می‌کند از ابتدا نسخه در سامانه انجام شود و به این وسیله می‌توان مصرف واقعی دارو را تشخیص داد.
پزشکان داروهای ساخت داخل را تجویز کنند
او در ادامه بیان کرد: در اطلاع رسانی دارویی مرجع مطمئن سازمان غذا و دارو و نهایتا ستاد مقابله با کرونا است. در چند وقت اخیر متوجه شدیم که رمدسیویر در بازار آزاد توزیع می‌شود و با بررسی‌ها مشخص شد چیزی که نام این دارو در بازار سیاه توزیع می‌شود همان داروی‌های مسکن معمولی است.
او ادامه داد: تلاشمان این است که دارو‌های بیماران خاص در کشور تولید شود تا اطمینان خاطر برای بیماران به وجود آید. از پزشکان خواهش می‌کنیم که دارو‌های برندی که ارز بری زیادی دارند و مجبور به واردات آن‌ها هستیم را تجویز نکنند و به جای آن دارو‌های داخل که چندین سال است تجویز می‌شوند و اثر بخشی خوبی هم داشته اند را تجویز کنند. تحریم‌ها به شدت به ما آسیب زده است و در مقابل دشمنان شعار می‌دهند که دارو تحریم نیست.
شانه ساز در ادامه تاکید کرد: یک داروی گیاهی توسط جهاد دانشگاهی تولید شد که اثر بخشی آن در درمان اعتیاد تائید شده است. ارز قابل توجهی در کشور کره جنوبی داریم درحالی که این کشور در واردات دارو با ما همکاری نکرده است و حتی برای تحویل ۲ میلیون عدد واکسن آنفلوانزا به ما کارشکنی کرده و هم اکنون این عدد را به حدود ۲۰۰ هزار واکسن تقلیل داده است. علاوه بر این مشکلات در واردات دارو هم با مشکلاتی رو به رو هستیم؛ زیرا کره فقط می‌تواند دارو‌های تولید خود را به کشور ما وارد کند در حالی که تولیدات این کشور در کشور تولید می شود و به نوعی دور ریختن پول است. در مجموع از کره جنوبی انتظار بیشتری داریم.
تزریق واکسن کرونای روسی به ۵۰ هزار نمونه
شانه ساز در ادامه بیان کرد: روسیه یک کشور پیشرو در تولید واکسن بوده است و این کشور در حوزه ساخت واکسن زیر ساخت خوبی دارد. درحال حاضر منتظر نتایج تزریق واکسن کرونای روسی به ۵۰ هزار نمونه هستیم تا اظهار نظر کنیم.
رئیس سازمان غذا و دارو ادامه داد: ایران اولین کشوری بود که بحث ورود کورتون، دگزامتازون و پردنیزولون را در رژیم درمانی مبتلایان به کرونا قرار داد و در ادامه منابع معتبر بین المللی به اثر بخشی آن اذعان کردند. داروی کورتون را در داخل به وفور تولید می‌کنیم و برای تامین آن مشکل خاصی نداریم.
او افزود: بحث حق فنی داروخانه‌ها در هیات عمومی دیوان عدالت با وجود دفاعیات وزارت بهداشت پذیرفته نشد که با اعتراضات شدیدی در داروخانه‌ها مواجه شد. داروخانه‌ها این رای را کم لطفی جامعه به خدمات و سواد دارو سازان تلقی می کنند. اعتراضات وزارت بهداشت و پیگیری‌ها در این زمینه ادامه دارد، ولی رای دیوان عدالت اداری در این زمینه اجرا می‌شود.
قیمت رمدسیویر داخلی ۶۰۰ هزار  تومان است
رئیس سازمان غذا و دارو ادامه داد: قیمت داروی وارداتی رمدسیویر ۱ و نیم تا ۲ میلیون است درحالی که قیمت این داروی تولید ایرانی حدود ۶۰۰ هزار تومان است. قبل از تولید داروی ۶۰۰ هزار در داخل، در بازار سیاه قیمت‌های چند ده میلیونی برای این دارو پرداخت می‌شد.
او درباره کمبود داروی رسیژن (داروی ام اس) و تاثیر آن در درمان کرونا نیز اظهار کرد: داروی رسیژن تولید داخل دارد و به میزان نیاز در اختیار بیماران قرار گرفته است و هیچ کمبودی در این زمینه نداشته ایم. قیمت آن هم از نمونه خارجی بسیار پایین‌تر است. البته اثر بخشی این دارو بر درمان کرونا به هیچ عنوان تائید نشده است.
او درباره داروی بیماران پروانه‌ای (ای بی) نیز گفت: یکی از زشت‌ترین رفتار‌ها در تحریم، ممنوعیت واردات پانسمان بیماران «ای بی» است، ولی هم اکنون واردات آن صورت می‌گیرد. البته باز هم به دلیل اینکه به خاطر شرایط کرونایی حمل و نقل کند‌تر شده است به مشکل برخورد کرده ایم که با وجود مشکلات حمل و نقلی اگر ارز آن تامین شود مشکلی نداریم.
رئیس سازمان غذا و دارو خاطرنشان کرد: اقدامات لازم برای واردات داروی بیماران خاص ثبت سفارش شده و در بعد برنامه ریزی هیچ مشکلی نداریم. مشکلی که وجود دارد این است که برخی از بیماران خاص و پزشکان تاکید و اصرار بر استفاده از داروی خارجی دارند. برنامه ریزی‌ها و پیش بینی‌ها برای مواردی که تولید داخل نداریم انجام شده و اگر ارز آن تامین شود مشکلی نخواهیم داشت.
او در پایان درباره کمبود غذای کودک نیز گفت: در زمینه تامین غذای کودک مشکلی نداریم و ممکن است وقفه‌ای کوچک برای تامین آن‌ها در برخی داروخانه‌ها به وجود بیاد، ولی بلافاصله تامین می‌شود در این زمینه باید پالایشگاه لبنیات در کشور تاسیس شود.
انتهای پیام/

منبع خبر ( ) است و مجله خبری دانشجویی چمران  در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد خبر را به شماره 09169161062  پیامک بفرمایید.
لینک کوتاه خبر:

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر،تکرار نظر دیگران،توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی ، افترا و توهین به مسٔولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید

عناوین روزنامه ها

Scroll to Top